Sątopy ponownie na podium

W dniu 3. marca 2013 r. reprezentacje wsi nowotomyskich walczyły w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Nowym Tomyślu  w XVI Mistrzostwach Gminy w Halowej  Piłce Nożnej Reprezentacji Wsi Nowotomyskich o Puchar Dyrektora Ośrodka Oświaty i Sportu.

Drużyna z Sątop powtórzyła wynik z zeszłego roku, stając ponownie na najniższym stopniu podium, w meczu o 3. miejsce pokonując reprezentacje Cichej Góry.

Mistrzem została reprezentacja Wytomyśla (gratulujmy!), a wicemistrzem drużyna z Borui Kościelnej.

Sątopy Wicemistrzem!

W dwie upalne niedziele 1. i  8. lipca 2012 r. reprezentacje wsi nowotomyskich walczyły na boiskach w Jastrzębsku Starym i Bukowcu w XVI Turnieju Wsi w Piłce Nożnej o Puchar Dyrektora Ośrodka Oświaty i Sportu.

Na boiskach wystąpiły reprezentacje: Jastrzębska Starego, Wytomyśla, Sątop, Bukowca, Cichej Góry oraz Borui Kościelnej. (więcej…)

Obchody 500-lecia Sątop

W dniu 30 czerwca 2012 r. miało miejsce 500. lecie wsi Sątopy oraz pierwsza rocznica otwarcia świetlicy wiejskiej.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli.

Następnie, wszyscy uczestnicy obchodów jubileuszowych udali się pod świetlice wiejską, gdzie odbyła się uroczysta akademia z programem artystycznym. (więcej…)

Zwycięstwo w XXIV Turnieju Wsi

„XXIV Turniej Wsi – Na Szagę” przeszedł do historii. W tym roku zakończył się zwycięstwem Sątop.

W niedzielę 22 kwietnia 2012 r. siedem reprezentacji wsi z gminy Nowy Tomyśl rywalizowało w Nowotomyskim Ośrodku Kultury o zwycięstwo w ramach XXIV Turnieju Wsi. Były to reprezentacje: Borui Kościelnej, Bukowca, Jastrzębska Starego, Sątopów, Sękowa, Wytomyśla i Cichej Góry.
Imprezę podzielono na dwie części: kulinarną, odbywającą się na holu ośrodka oraz artystyczną, odbywającą się w sali widowiskowej.
W trakcie konkursu kulinarnego  można było spróbować potraw przygotowanych w ramach Małego Konkursu Kulinarnego „Wiejskie Smaki”, których autorami byli mieszkańcy nowotomyskich wsi. W konkursie wzięło udział 25 osób.
Do rywalizacji przystąpili:
- Teresa Stolarz, Sylwia Łagodzińska i Jolanta Koch /Boruja Kościelna/
- Mirosława Kula, Joanna Nowaczyk i Natalia Wachowiak /Jastrzębsko Stare/
- Maria Piekarczuk, Aneta Piekarczuk, Małgorzata Hercog, Krzysztof Herbeć, Justyna Jandy i Mateusz Jandy /Sątopy/
- Zuzanna Pańczak, Grażyna Strzelecka, Helena Zerbst i Lucyna Mikołajczak /Glinno/
- Helena Dymkowska, Zofia Wuttke, Danuta Kordziejonek, Janina Kulus, Barbara Nowak oraz Lidia Pałka /Sękowo/
- Wiesława Hancyk, Aleksandra Kapelska oraz Łukasz Bąk /Wytomyśl/.
Tym razem na stołach królowały potrawy przygotowane z roślin strączkowych. Jury w składzie: Maciej Różański – Przewodniczący, Renata Orlicka oraz Barbara Bawer oceniało ich smak i wygląd. W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu uplasowała się pani Grażyna Strzelecka, drugie miejsce zajął pan Krzysztof Herbeć a trzecie miejsce pani Aleksandra Kapelska.

Następnie przyszła pora na część artystyczną. Najpierw drużyny zaprezentowały się  muzycznie. Repertuar był bardzo szeroki. Od ludowych przyśpiewek, aż po słynne „O sole Mio”. Gdy już wybrzmiały dźwięki ostatniego utworu, przyszła pora na najbardziej dowolną konkurencję tegorocznego Turnieju Wsi, czyli „cyrkowy numer”. Na scenie można było zobaczyć cyrkowych clownów, akrobatów, iluzjonistów, atletów a nawet poskramiaczy dzikich zwierząt. Było i różnorodnie i śmiesznie.

Ostatnią konkurencją, która rozstrzygnęła o ostatecznym zwycięstwie, był pokaz tańca. Zawodnicy tańczyli polkę, greckie tańce, taniec prawdziwych Szkotów, a nawet, tradycyjne tańce żydowskie.

Ostatecznie po podliczeniu wszystkich punktów, stało się jasne, że zwycięstwo w tegorocznym Turnieju Wsi i Puchar ufundowany przez redakcję tygodnika „Dzień Nowotomysko-Grodziski” trafił do reprezentacji wsi Sątopy. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Bukowca, a ostatni stopień podium przypadł reprezentacji Sękowa.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zwycięska wieś będzie przygotowywać tegoroczny obrzęd jarmarkowy.

Więcej zdjęć w galerii.

Na górlaską nutę …

W niedzielę 29 stycznia 2012r. w Kościele Parafialnym p.w.  Św. Andrzeja Boboli w Sątopach została odprawiona msza św. w intencji  ś.p. Leonarda Śliwińskiego w XXX  rocznicę śmierci oraz w X rocznicę nadania Jego imienia Szkole Podstawowej w Sątopach.

Po mszy świętej odbyło się kolędowanie na góralską nutę przy akompaniamencie kapeli góralskiej Józefa Jarząbka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Na uroczystość tą zaprosił syn Mieczysław Śliwiński chcąc uczcić pamięć o swych Rodzicach, którzy jako nauczyciele byli założycielami szkoły w Sątopach i uczestniczyli w edukacji wielu pokoleń.

W mszy świętej koncelebrowanej przez Proboszcza  ks. Kanonika Pawła Szułcika oraz Ks. Kanonika Kazimierza Sierpowskiego uczestniczyli Burmistrz Nowego Tomyśla, Radni, Sołtys, Nauczyciele i uczniowie oraz licznie zebrani mieszkańcy Sątop.

Po mszy świętej społeczność Sątopów zaprosiła gości do Świetlicy Wiejskiej na wspólne kolędowanie.

Spotkanie Kolędowe w Sątopach

Koło Gospodyń Wiejskich w Sątopach zaprosiło mieszkańców i gości  w dniu 28 stycznia 2012 r. na wzruszający spektakl słowno- muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej przygotowany pod czujnym okiem reżysera Alicji Bobkiewicz.

W nastroju świąteczno-noworocznym wysłuchano przy akompaniamencie  muzyki pięknie wykonanych kolęd i recytacji o narodzeniu Pańskim.

W spektaklu wystąpili członkowie koła Gospodyń Wiejskich, sołtys, radni, nauczyciele, młodzież  i dzieci z Sątopów. Profesjonalna organizacja oraz wyjątkowa atmosfera stworzona przez Wykonawców wywołała na widzach ogromne emocje a nawet łzy wzruszenia i uznania.

Przypomniano widzom, że Święta Bożego Narodzenia  są wyjątkowym wydarzeniem i okresem radości i szczodrości, a jednym z najważniejszych zwyczajów świątecznych jest przypominanie o narodzeniu poprzez śpiewanie kolęd i pastorałek.

Więcej zdjęć w galerii.