Obchody 500-lecia Sątop

W dniu 30 czerwca 2012 r. miało miejsce 500. lecie wsi Sątopy oraz pierwsza rocznica otwarcia świetlicy wiejskiej.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli.

Następnie, wszyscy uczestnicy obchodów jubileuszowych udali się pod świetlice wiejską, gdzie odbyła się uroczysta akademia z programem artystycznym.

W oficjalnej części obchodów rocznicowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy zostali powitani przez Panią Sołtys Marię Piekarczuk oraz wysłuchali historii Sątop.

Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości, między innymi Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz radnymi, którzy wręczyli czek w wysokości 1000 zł. Po złożeniu życzeń pozostali goście wręczyli drobne upominki.

W części artystycznej uroczystości przygotowanej przez Panią Alicję Bobkiewicz nie zabrakło wielu ciekawych występów, takich jak skecz w wykonaniu mieszkańców Sątop oraz dostarczających wielu niezapomnianych doznań tańców, takich jak „Krakowiak” czy „Taniec Żydowski” w wykonaniu rodzimej młodzieży.

Uroczystość wzbogacił również gościnny występ chóru z Kuślina „Zjednoczone Siły Muzycznych Poszukiwań” oraz przedstawienie przygotowane przez Szkołę Podstawową w Sątopach pt., „Adam i Ewa”.

Dużym zainteresowaniem gości i mieszkańców cieszyła się wystawa zatytułowana „Sątopy na starej fotografii…” przygotowanej przez Justynę i Mateusza Jandy, Alicję Bobkiewicz oraz Anetę Piekarczuk. Oglądaniu galerii towarzyszyło wiele wspomnień, które zostały uchwycone na starych fotografiach i dostarczyły wielu wzruszeń pokoleniom oraz ich bliskim, którzy mogli wrócić pamięcią do dawnych lat.

Część oficjalną zwieńczył toast i uroczyste odśpiewanie symbolicznego „100 lat”.

Po uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek pod gołym niebem, a mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Radę Sołecką, między innymi: loterii fantowej, konkursu dmuchania w róg, dmuchanego zamku, trampoliny, itp.

Główną atrakcją wieczoru był występ grupy teatralnej „Ignis Ordo” z Poznania, która wraz z miejscowym płatnerzem Szymonem Jakubowskim przygotowała zapierający dech w piersiach i niezwykle malowniczy spektakl ognia. Przedstawienie wirujących i iskrzących świateł, dla których noc była idealnym „płótnem”, dostarczyło bogatych wrażeń artystycznych, które widzowie zapewne na długo zachowają w swojej pamięci.

Podsumowaniem obchodów jubileuszowych była zabawa taneczna, w oprawie muzycznej DJ Krzysztofa Ćwiertnia, która jak to już tradycyjnie bywa w Sątopach, trwała do białego rana.

Obchody 500. lecia wsi Sątopy dobiegły końca, jednak atmosferę im towarzyszącą wciąż jakby żywą, dumni mieszkańcy Sątop, wciąż wspominają…

Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu i życzliwości sponsorów i darczyńców oraz zaangażowaniu wielu osób, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

 Więcej zdjęć w galerii.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>