Zwycięstwo w XXIV Turnieju Wsi

„XXIV Turniej Wsi – Na Szagę” przeszedł do historii. W tym roku zakończył się zwycięstwem Sątop.

W niedzielę 22 kwietnia 2012 r. siedem reprezentacji wsi z gminy Nowy Tomyśl rywalizowało w Nowotomyskim Ośrodku Kultury o zwycięstwo w ramach XXIV Turnieju Wsi. Były to reprezentacje: Borui Kościelnej, Bukowca, Jastrzębska Starego, Sątopów, Sękowa, Wytomyśla i Cichej Góry.
Imprezę podzielono na dwie części: kulinarną, odbywającą się na holu ośrodka oraz artystyczną, odbywającą się w sali widowiskowej.
W trakcie konkursu kulinarnego  można było spróbować potraw przygotowanych w ramach Małego Konkursu Kulinarnego „Wiejskie Smaki”, których autorami byli mieszkańcy nowotomyskich wsi. W konkursie wzięło udział 25 osób.
Do rywalizacji przystąpili:
- Teresa Stolarz, Sylwia Łagodzińska i Jolanta Koch /Boruja Kościelna/
- Mirosława Kula, Joanna Nowaczyk i Natalia Wachowiak /Jastrzębsko Stare/
- Maria Piekarczuk, Aneta Piekarczuk, Małgorzata Hercog, Krzysztof Herbeć, Justyna Jandy i Mateusz Jandy /Sątopy/
- Zuzanna Pańczak, Grażyna Strzelecka, Helena Zerbst i Lucyna Mikołajczak /Glinno/
- Helena Dymkowska, Zofia Wuttke, Danuta Kordziejonek, Janina Kulus, Barbara Nowak oraz Lidia Pałka /Sękowo/
- Wiesława Hancyk, Aleksandra Kapelska oraz Łukasz Bąk /Wytomyśl/.
Tym razem na stołach królowały potrawy przygotowane z roślin strączkowych. Jury w składzie: Maciej Różański – Przewodniczący, Renata Orlicka oraz Barbara Bawer oceniało ich smak i wygląd. W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu uplasowała się pani Grażyna Strzelecka, drugie miejsce zajął pan Krzysztof Herbeć a trzecie miejsce pani Aleksandra Kapelska.

Następnie przyszła pora na część artystyczną. Najpierw drużyny zaprezentowały się  muzycznie. Repertuar był bardzo szeroki. Od ludowych przyśpiewek, aż po słynne „O sole Mio”. Gdy już wybrzmiały dźwięki ostatniego utworu, przyszła pora na najbardziej dowolną konkurencję tegorocznego Turnieju Wsi, czyli „cyrkowy numer”. Na scenie można było zobaczyć cyrkowych clownów, akrobatów, iluzjonistów, atletów a nawet poskramiaczy dzikich zwierząt. Było i różnorodnie i śmiesznie.

Ostatnią konkurencją, która rozstrzygnęła o ostatecznym zwycięstwie, był pokaz tańca. Zawodnicy tańczyli polkę, greckie tańce, taniec prawdziwych Szkotów, a nawet, tradycyjne tańce żydowskie.

Ostatecznie po podliczeniu wszystkich punktów, stało się jasne, że zwycięstwo w tegorocznym Turnieju Wsi i Puchar ufundowany przez redakcję tygodnika „Dzień Nowotomysko-Grodziski” trafił do reprezentacji wsi Sątopy. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Bukowca, a ostatni stopień podium przypadł reprezentacji Sękowa.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zwycięska wieś będzie przygotowywać tegoroczny obrzęd jarmarkowy.

Więcej zdjęć w galerii.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>