25. Jubileuszowy – TURNIEJ WSI

W niedzielę 12 maja 2013 r. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury odbył się 25. Turniej Wsi. Podczas tegorocznej imprezy świętowany był jej jubileusz. Turnieje wsi odbywają się od 25 lat, a ich celem jest integracja mieszkańców okolicznych wiosek, wspólna zabawa, przyjacielska rywalizacja, promowanie osiągnięć wsi i poszukiwanie rodzinnych talentów. Imprezę rozpoczął  Mały Konkurs Kulinarny „Wiejskie Smaki”, którego tegorocznym tematem było ciasto drożdżowe. W konkursie wystartowało 29 osób.Wieś Sątopy reprezentowana była przez Alicję Bobkiewicz, Anetę Piekarczuk, Krzysztofa Herbeć i Justynę Jandy.  Przygotowane potrawy oceniane były przez jury w składzie:
Maciej Różańsk – Przewodniczący, Renata Orlicka oraz Genowefa Hreczyńska.
Po spróbowaniu wszystkich przygotowanych smakołyków
I miejsce przyznano Pani Helenie Zerbst z Glinna (placek drożdżowy),
II miejsce zajęła Pani Jolanta Koch z Borui Kościelnej (babeczki z nadzieniem ziemniaczanym),
Na III miejscu uplasowała się Pani Joanna Nowaczyk z Jastrzębska Starego (kulebiak z nadzieniem).
Postanowiono także przyznać trzy wyróżnienia, otrzymały je Panie:
- Wiesława Jarzyna z Bukowca (funfle),
- Justyna Jandy z Sątop (bułeczki z nadzieniem),
- Maria Bilska z Nowej Róży (pączki).

Degustację przysmaków uprzyjemniał koncert kapeli „Zbąszyniacy”.

Rozpoczęcie drugiej części turnieju poprzedził wjazd na scenę sali widowiskowej jubileuszowego tortu. Symbolicznie pierwszy kawałek ukroiła Dyrektor NOK-u Pani Genowefa Hreczyńska, następnie tort krojony był przez Burmistrza Nowego Tomyśla Pana Henryka Helwinga, przez Dyrektora Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej Pana Ireneusza Kozeckiego oraz Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich.
Następnie rozpoczęła się druga część imprezy – konkurencje turniejowe, które w tym roku   ze względu na jubileusz miała inny, niż ostatnimi laty charakter. Mianowicie prezentacje wsi nie były oceniane przez jury, gdyż impreza miała charakter przeglądowy. W 15-minutowym programie artystycznym, na który składały się głównie tańce, piosenki oraz scenki kabaretowe zaprezentowało się 10 wiosek:  Boruja Kościelna, Bukowiec, Cicha Góra, Jastrzębsko Stare, Paproć, Przyłęk, Róża, Sątopy, Sękowo i Wytomyśl.

Podczas jubileuszowego spotkania wspominano wielokrotnie zabawne historie towarzyszące imprezie przez lata, był to także czas wielu podsumowań i podziękowań.
Na przestrzeni lat zmieniali się ludzie, zmieniała się formuła, ale zawsze zainteresowanie imprezą było duże. Podsumowując imprezę warto zaznaczyć, że Cicha Góra to wieś, która w Turnieju Wsi brała udział aż 25 razy, 21 razy Przyłęk, 18 razy Boruja Kościelna. Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z tych wsi nagrodzone zostały dyplomami sławy.
Pozostałe przewodniczące otrzymały dyplomy gratulacyjne.
Dla wszystkich przewodniczących przygotowano także drobne nagrody rzeczowe i kwiaty. Wioski otrzymały też nagrody pieniężne. Najważniejsza była jednak dobra zabawa, której i tym razem nie brakowało, podobnie jak i wielu życzeń i wzruszeń.

W gronie sponsorów tegorocznej imprezy znalazła się Kwiaciarnia AZALIA, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „TOP TOMYŚL”, sklep „U Kuby” Stanisław Kubickioraz Josera Polska Sp. z.o.o.

Galeria 25. Turniej Wsi

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>