UROCZYSTE POŚWIĘCENIE KRZYŻA I OBELISKA W SĄTOPACH

grupoweW dniu 03 września 2016r. w Sątopach miała miejsce uroczystość związana z poświęceniem  krzyża na skrzyżowaniu ul. Bukowieckiej i ul. Polnej.
Obiekt ten został postawiony 10 czerwca 2016r., a inicjatorami jego budowy w tej części Sątopów  byli: Krystyna i Janusz Krawczyk, Justyna i Mateusz Jandy, Jolanta i Zdzisław Miś, Barbara i Krzysztof Jandy.
Wykonany jest on z drewna dębowego i zachował jego naturalny kolor. Na drewnianej konstrukcji na przecięciu ramion zawieszona jest pasyjka z żywic syntetycznych wielkości 1m, a nad nią znajduje się plakieta INRI. Krzyż został odpowiednio  umocowany obejmą metalową i tam też umieszczono butelkę z intencją jego powstania i fundatorami. Całość ogrodzono niewysokim drewnianym płotem sztachetowym. Wokół ułożono kostkę pozbrukową. Po lewej stronie przy ogrodzeniu ustawiono obelisk z inskrypcją:

„Boże, nasz   Ojcze!
w  roku 1050.lecia chrztu Polski
dziękujemy za łaskę wiary,
za Twoje wejście w życie  każdego z nas,
za  łaskę , która nam  nieustannie towarzyszy.
W opiekę się oddajem, starych ojców obyczajem

/Pieśń uwielbienia/

Parafianie z ul. Bukowieckiej  i  ul. Polnej
Sątopy, dnia 10 czerwca 2016r.”

Intencja powstania tego obiektu sakralnego pochodziła z serc przepełnionych wiarą, dla przypomnienia wartości chrześcijańskich i znaczenia krzyża, zaproszenia do modlitwy i refleksji, ale także dla przywołania wspomnień z dzieciństwa, gdzie mieszkali nasi przodkowie, rodzice i dziadkowie. Jest to ważny znak chrześcijański dla wielu mieszkańców obecnych i tych, którzy byli tu przed nami. Stawiając ten obiekt uczczono w ten sposób 1050.lecie chrztu Polski, dziękując za:
-  łaskę wiary, która nam nieustannie towarzyszy w życiu codziennym,
-  nasze rodziny, za cud życia naszych dzieci i wnuków.

Jest on wyrazem przywiązania do lokalnej społeczności i wspólnego dobra – przejawem solidarności człowieka z człowiekiem. Z tego miejsca spogląda na rodziny mieszkające wokół i obdarza je swoim błogosławieństwem, aby żyli w zgodzie, miłości i wzajemnie sobie pomagali.
Uroczystego poświęcenia krzyża i odsłonięcie obelisku dokonali ks. senior Ekspedyt Błaszczyk /były dziekan Dekanatu lwóweckiego/ w asyście proboszcza parafii Sątopów ks. kanonika Pawła Edmunda Szułcika oraz ks. seniora Władysława Kasprzaka i ks. Marka Krysmanna z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu. Koncelebrowaną mszę św. o godzinie 15,00  w kościele parafialnym,  w intencji fundatorów i parafian odprawili ks. Ekspedyt Błaszczyk i ks. Marek Krysmann.

Obiektem tym  opiekują się okoliczni mieszkańcy. Teren wokół jest upiększany, będzie otoczony różnego rodzaju kwiatami i zielenią.
Fundatorzy: Krystyna i Janusz Krawczyk, Justyna i Mateusz Jandy, Jolanta i Zdzisław Miś, Barbara i Krzysztof Jandy,  Magdalena Miś-Herbeć i Krzysztof Herbeć, Ryszard Jandy, Elżbieta i Ryszard Brudło, „TARTAK Sątopy” – Tomasz Gumuła, Nadleśnictwo  Grodzisk Wlkp., Firma Budowlana Sławomir Herzog i Jadwiga Staniszewska, Wspólnota Różańcowa Sątopów.

Rodziny biorące udział w przygotowaniu terenu i montażu krzyża:
Rodzina Tkacz, Rodzina Czaprackich, Rodzina Ratajczak, Rodzina Rzepeckich.

Kamień na tablicę pamiątkową  ofiarował Pan Roman Sitek z Bolewic. Natomiast  napis na kamieniu wykonał odpłatnie Zakład Kamieniarski Witold Woźniak z Jastrzębska Starego. Transport kamienia do i ustawienie przy krzyżu, to zasługa Firmy Antoniny i Adama Krym z Starego Tomyśla. W oprawę całej uroczystości wnieśli także swój wkład Mirosława i Tadeusz Klimek z Cichej Góry.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, ich życzliwości i ofiarności powstał kolejny obiekt sakralny w wiosce. Parafianie noszą  w sercu ufność, że w tej małej wspólnocie, krzyż zawsze znajdzie poczesne miejsce, że będzie tutaj tak, jak w anonimowej pieśni dożynkowej:

„Choćby Tobą, Chryste Panie
pogardziły obce ludy,
to na polskim zawsze łanie
chłop Ci skłoni się jak wprzódy.
Chłop postawi Bożą Mękę
u wrót wioski na rozstaju,
byś wyciągnął, Jezu, rękę
i włodarzył w naszym Kraju”.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>